Ar kada nors susimąstėte, kas įeina į kosmetikos priemones, kurias naudojame kiekvieną dieną? Nors daugelis prekių ženklų žada pagerinti mūsų grožį, kai kurių jų sudėtyje yra kenksmingų ingredientų, kurie gali kelti pavojų. Nuo odos sudirginimo iki ilgalaikio poveikio sveikatai - šie produktai gali padaryti daugiau žalos nei naudos.
Kosmetikos pramonė yra milijardų eurų vertės verslas, o gamintojai dažnai pirmenybę teikia pelnui, o ne saugumui. Daugelis iš mūsų mano, kad jei ką nors galima įsigyti parduotuvių lentynose ar internete, tai turi būti saugu naudoti. Tačiau ne visi ingredientai yra vienodi. Kai kurie iš jų netgi gali pakenkti mūsų kūnui ir aplinkai.
Mums, kaip vartotojams, labai svarbu šviestis apie produktus, kuriuos perkame, ir suprasti jų galimą šalutinį poveikį. Šiame straipsnyje panagrinėsime kai kuriuos kenksmingus ingredientus, aptinkamus įprastuose kosmetikos gaminiuose, ir tai, kaip jie gali paveikti mūsų savijautą. Imdamiesi saugesnių asmens higienos priemonių pasirinkimo žingsnių, galime apsisaugoti ir tuo pat metu atrodyti ir jaustis kuo geriau.
Dažniausiai kosmetikos gaminiuose aptinkamos kenksmingos sudedamosios dalys
Ar kada nors atidžiau pažvelgėte į kosmetikos gaminių sudedamąsias dalis? Galbūt nustebsite sužinoję, kad kai kurie įprasti šių gaminių ingredientai iš tikrųjų gali labiau pakenkti nei padėti. Šie kenksmingi kosmetikos ingredientai yra susiję su vėžiu, hormonų pusiausvyros sutrikimais ir kitomis sveikatos problemomis.
Vienas iš tokių ingredientų yra parabenai. Parabenai paprastai naudojami kaip konservantai kosmetikos gaminiuose, tačiau tyrimai parodė, kad jie imituoja estrogenus organizme, todėl gali sukelti hormonų sutrikimus ir net krūties vėžį. Kita kenksminga sudedamoji dalis yra ftalatai, kurių dažnai randama kvepaluose ir nagų lakuose. Ftalatai siejami su vystymosi problemomis, reprodukcinėmis problemomis ir astma.
Žalą gali sukelti ne tik sintetinės cheminės medžiagos. Netgi natūralūs ingredientai, tokie kaip citrusiniai aliejai ir levandų aliejus, kai kuriems žmonėms gali sukelti odos sudirginimą ar alergines reakcijas. Svarbu visada atidžiai skaityti etiketes ir prieš reguliariai naudodami naujus gaminius juos išbandyti.
Trumpai tariant, labai svarbu šviestis apie dažniausiai kosmetikos gaminiuose aptinkamas kenksmingas sudedamąsias dalis, kad galėtume priimti pagrįstus sprendimus dėl to, ką dedame ant savo kūno. Kitame skyriuje plačiau apžvelgsime konkrečius ingredientus, kurie gali sukelti odos sudirginimą ar alergines reakcijas.
Sudedamosios dalys, galinčios sukelti odos sudirginimą arba alergines reakcijas
Ar kada nors pajutote, kad jūsų oda alergiškai reaguoja į kosmetikos gaminį? Atrodo, tarsi jūsų odos paviršius būtų virtęs nelygiu, raudonu reljefu, kuris niežti ir kelia diskomfortą. Šią nemalonią patirtį gali sukelti tam tikros kosmetikos priemonėse esančios sudedamosios dalys, kurios gali sukelti odos sudirginimą ar net sukelti alerginę reakciją.
Vienas iš tokių ingredientų yra kvapiosios medžiagos, kurios gali maloniai kvepėti, bet gali sukelti chaosą jautriai odai. Kvapiųjų medžiagų dažnai dedama į gaminius, kad jie taptų patrauklesni, tačiau jos taip pat yra viena iš dažniausių kontaktinio dermatito - egzemos, kurią sukelia alergenų poveikis, - priežasčių. Jei po kvapiųjų kremų ar losjonų naudojimo pastebėjote bet kokį bėrimą ar paraudimą, geriausia būtų pakeisti juos į bekvapius.
Kitas kaltininkas - alkoholis, kuris sausina odą ir sukelia uždegimą. Alkoholio pagrindu pagaminti tonikai ir kitos odos priežiūros priemonės iš pradžių gali sukelti veido odos tempimo jausmą, tačiau ilgainiui jie gali pažeisti odos drėgmės barjerą, todėl oda išsausėja ir atsiranda spuogų. Ieškokite alternatyvų be alkoholio.
Galiausiai konservantai, pavyzdžiui, parabenai, kai kurių žmonių odą dirgina. Parabenai paprastai naudojami kosmetikoje, nes jie neleidžia daugintis bakterijoms ir padeda prailginti galiojimo laiką. Tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad ilgalaikis šių cheminių medžiagų naudojimas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą organizme. Kad išvengtumėte šios galimos rizikos, rinkitės gaminius, kuriuose nėra parabenų.
Kaip matėme, tam tikros kosmetikos priemonėse esančios sudedamosios dalys gali sukelti nepageidaujamų odos reakcijų. Bet ar žinojote, kad kai kurie ingredientai yra susiję su vėžiu ar kitomis sveikatos problemomis? Toliau atidžiau pažvelkime į šiuos ingredientus...
Sudedamosios dalys, susijusios su vėžiu ar kitomis sveikatos problemomis
Mes visi mėgstame save palepinti kosmetikos gaminiais, bet ar žinojote, kad kai kuriuose iš jų gali būti ingredientų, kurie gali būti kenksmingi mūsų sveikatai? Nors daugelis įmonių teigia, kad jų produktai yra saugūs, svarbu suprasti su tam tikromis cheminėmis medžiagomis susijusią riziką. Iš tikrųjų yra keletas dažniausiai naudojamų kosmetikos priemonių sudedamųjų dalių, kurios yra susijusios su vėžiu ir kitomis sveikatos problemomis.
Vienas iš tokių ingredientų yra parabenai - konservantai, kurių yra daugelyje asmens higienos priemonių. Nors jie padeda prailginti produktų galiojimo laiką, tyrimai rodo, kad ilgalaikis parabenų poveikis gali sutrikdyti hormonų veiklą organizme, o tai siejama su krūties vėžio išsivystymu. Taip pat ftalatai, dažnai randami kvepaluose ir plaukų lakuose, yra žinomi endokrininės sistemos ardytojai ir yra susiję su reprodukcinėmis problemomis.
Kita susirūpinimą kelianti sudedamoji dalis yra formaldehidą atpalaiduojančios medžiagos (FRA), kurios dažnai naudojamos kaip konservantai įvairiuose odos priežiūros produktuose. Laikui bėgant iš FRA išsiskiria nedidelis kiekis formaldehido, kurį Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) priskyrė prie kancerogeninių medžiagų. Galiausiai, oksibenzonas - veiklioji daugumos apsaugos nuo saulės priemonių sudedamoji dalis - buvo tikrinamas dėl galimų sąsajų su alerginėmis reakcijomis ir hormonų veiklos sutrikimu.
Akivaizdu, kad renkantis, kas dedama ant mūsų kūno, reikia būti atidesniems nei bet kada anksčiau! Štai keturi dalykai, kuriuos galite padaryti jau dabar:
- Atidžiai skaitykite etiketes: atkreipkite dėmesį į minėtas sudedamąsias dalis, be kitų.
- Atlikite tyrimus: patikrinkite patikimus šaltinius, tokius kaip EWG Skin Deep duomenų bazė arba Kampanijos už saugią kosmetiką svetainė.
- Rinkitės saugesnes alternatyvas: jei įmanoma, rinkitės natūralias arba ekologiškas odos priežiūros priemones.
- Skleiskite informaciją: dalinkitės šia informacija su draugais ir šeima!
Aktyviai rūpindamiesi savo grožio procedūromis, galime apsaugoti savo sveikatą ir kartu atrodyti nuostabiai! Todėl kitą kartą, kai iš lentynos ištrauksite naują produktą, prisiminkite - žinios yra galia.
Sudedamųjų dalių etikečių skaitymo svarba
Ar žinojote, kad vidutinė moteris per dieną naudoja 12 grožio priemonių? Tai reiškia, kad kiekvieną dieną į odą patenka apie 168 skirtingos cheminės medžiagos! Ne paslaptis, kad kai kurios iš šių sudedamųjų dalių gali būti kenksmingos mūsų sveikatai. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad ne visi kosmetikos ingredientai yra vienodi.
Skaitykite kosmetikos priemonių sudedamųjų dalių etiketes, kad galėtumėte nustatyti, kurie produktai bus naudingi jūsų odai ir bendrai savijautai. Dažnai pasikliaujame teiginiais apie gaminius ar garsenybių patvirtinimais, užuot skyrę papildomą minutę ir perskaitę, kas tiksliai yra kasdien naudojamuose gaminiuose. Taip galite išvengti toksiškų ingredientų, tokių kaip parabenai, ftalatai ir formaldehidą išskiriantys konservantai.
Stebina, kiek mažai reglamentavimo yra asmens higienos produktams, palyginti su maisto produktais ir vaistais. Tai reiškia, kad tik nuo mūsų, vartotojų, priklauso, ar mes patys mokomės apie sudedamąsias dalis, esančias mūsų mėgstamuose kūno losjonuose, veido kremuose, šampūnuose ir makiažo produktuose. Tai, kas gali atrodyti kaip nedidelis žingsnis sveikesnio gyvenimo link, gali turėti didelę ilgalaikę naudą tiek jums, tiek tiems, kurie su jumis bendrauja.
Dabar, kai supratome, kodėl svarbu skaityti sudedamųjų dalių etiketes, panagrinėkime natūralias alternatyvas įprastoms kenksmingoms sudedamosioms dalims, esančioms kosmetikos priemonėse. Rinkdamiesi saugesnius variantus, neprarasdami kokybės ar veiksmingumo, galime kontroliuoti savo sveikatą ir kartu puikiai atrodyti. Taigi kitą kartą, kai griebsitės savo lūpų dažų ar drėkinamojo kremo, būtinai greitai peržiūrėkite etiketę - jūsų kūnas (ir protas) jums už tai padėkos!
Natūralios ir saugios įprastų kenksmingų sudedamųjų dalių kosmetikos alternatyvos
Kadangi vis daugiau sužinome apie kenksmingus ingredientus, esančius kosmetikos gaminiuose, svarbu apsvarstyti natūralias ir saugias alternatyvas. Šios alternatyvos gali suteikti mums tokią pačią naudą be jokio neigiamo šalutinio poveikio. Pateikiame keletą pasiūlymų dėl natūralių ir saugių alternatyvų įprastoms kenksmingoms kosmetikos priemonėse esančioms sudedamosioms dalims:
- Kokosų aliejus: vietoj losjonų, kurių sudėtyje yra mineralinio aliejaus, šalutinio naftos gavybos produkto, galinčio užkimšti poras, išbandykite kokosų aliejų kaip drėkinamąjį kremą.
- Hamamelių vanduo: šis augalinis ekstraktas yra puiki alternatyva alkoholio pagrindu pagamintiems tonikams, kurie gali sausinti ir dirginti odą.
- Eteriniai aliejai: vietoj sintetinių kvapiųjų medžiagų, kurios gali sukelti alergiją arba sudirginti jautrią odą, rinkitės eterinius aliejus, pavyzdžiui, levandų arba pipirmėčių, kad oda būtų gaiviai kvepianti.
Rinkdamiesi šias natūralias alternatyvas ne tik išvengiame aršių cheminių medžiagų, bet ir palaikome tvarią ir ekologišką praktiką. Be šių konkrečių sudedamųjų dalių keitimo, yra ir kitų žingsnių, kuriuos galime žengti siekdami saugesnių grožio procedūrų.
Vienas iš tokių žingsnių - ištirti prekių ženklus, žinomus dėl savo įsipareigojimo laikytis švaraus grožio standartų. Ieškodami naujų produktų ieškokite tokių etikečių kaip "ekologiškas", "veganiškas" ir "be žiauraus elgesio". Kita galimybė - "pasidaryk pats" grožio receptai, kuriuose naudojami ingredientai, kurių jau turite namuose.
Apibendrinant galima pasakyti, kad yra daug natūralių ir saugių alternatyvų tiems, kurie ieško sveikesnių kosmetikos priemonių. Nedideliais pirkimo įpročių pokyčiais teigiamai prisidedame prie savo sveikatos ir aplinkos tausojimo. Teikime pirmenybę savo gerovei ir kartu nepamirškime, kokį poveikį darome mus supančiam pasauliui!
Išvada
Apibendrinant galima pasakyti, kad labai svarbu žinoti apie kenksmingus ingredientus, esančius kosmetikos gaminiuose, kuriuos naudojame kasdien. Daugelyje šių produktų yra cheminių medžiagų ir toksinų, kurie gali sukelti odos sudirginimą ar alergines reakcijas, taip pat gali sukelti rimtesnių sveikatos problemų, pavyzdžiui, vėžį.
Įsigyjant kosmetikos priemones svarbu atidžiai skaityti sudedamųjų dalių etiketes ir vengti naudoti bet kokius gaminius su žinomais kenksmingais ingredientais. Kai kurie dažniausiai pasitaikantys yra parabenai, ftalatai, formaldehidas, kvapiosios medžiagos, triklozanas ir oksibenzonas.
Nors iš pradžių gali atrodyti, kad vengti šių sudedamųjų dalių yra baugu, yra daug natūralių alternatyvų, kurios gali užtikrinti saugius ir veiksmingus odos priežiūros rezultatus. Tokie ingredientai kaip alavijas, kokosų aliejus, taukmedžio sviestas ir eteriniai aliejai suteikia maitinamosios naudos, nekenkdami jūsų odai ar bendrai sveikatai.
Trumpai tariant, jei skirsite laiko sužinoti apie galimą riziką, susijusią su tam tikrais kosmetikos ingredientais, ir pasirinksite saugesnes alternatyvas, tai gali būti labai svarbu siekiant užtikrinti sveiką odą ir gerą savijautą.
Dažniausiai užduodami klausimai apie kenkmingus ingredientus
Kai kurios iš kosmetikos priemonėse dažniausiai aptinkamų kenksmingų sudedamųjų dalių yra parabenai, ftalatai, formaldehidas, švinas ir triklozanas. Šie ingredientai yra susiję su įvairiomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip vėžys, hormonų sutrikimai ir odos dirginimas.
Geriausias būdas sužinoti, ar kosmetikos gaminyje yra kenksmingų sudedamųjų dalių, yra perskaityti etiketę. Ieškokite ingredientų, kurie yra susiję su sveikatos problemomis, pavyzdžiui, parabenų, ftalatų ir formaldehido. Jei nesate tikri dėl tam tikros sudedamosios dalies, atlikite tyrimą arba pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu.
Nebūtinai. Tai, kad kosmetikos gaminys reklamuojamas kaip "natūralus" arba "ekologiškas", nereiškia, kad jame nėra kenksmingų ingredientų. Tiesą sakant, kai kurie natūralūs ingredientai gali būti tokie pat kenksmingi kaip ir sintetiniai. Svarbu skaityti etiketę ir atlikti tyrimus, nepriklausomai nuo to, ar produktas reklamuojamas kaip "natūralus", ar "ekologiškas".
Taip, kai kurie kenksmingi kosmetikos ingredientai yra susiję su ilgalaikiu poveikiu sveikatai, pavyzdžiui, vėžiu, reprodukcinėmis problemomis ir hormonų veiklos sutrikimais. Svarbu žinoti apie naudojamų produktų sudedamąsias dalis ir vengti tų, kurios yra susijusios su sveikatos problemomis.
Vienas geriausių būdų apsisaugoti nuo kenksmingų kosmetikos ingredientų - skaityti etiketę ir atlikti tyrimus. Ieškokite produktų, kuriuose nėra kenksmingų ingredientų ir kurie yra sertifikuoti autoritetingų organizacijų. Taip pat galite sumažinti kosmetikos naudojimą ir rinktis natūralesnes alternatyvas, pavyzdžiui, kokosų aliejų ar taukmedžio sviestą. Galiausiai apsvarstykite galimybę pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu arba dermatologu, kad šis patartų, kokie produktai geriausiai tinka jūsų odos tipui.