Kaip XXI amžiuje kovojame su AKNE?

Paskutinis straipsnio atnaujinimas: 2023-02-20

Riebi oda, juodi arba balti taškeliai odos paviršiuje, lengvai besikemšančios poros, uždegiminiai raudoni spuogeliai… Net 60-80% žmonių susiduria su tam tikra lengvesne ar sunkesne aknės forma, kai veido odoje esančios riebalų liaukos pernelyg stipriai ir taip sukelia ne tik diskomfortą, bet kartais ir ilgai pasiliekančius randus po spuogelių užgijimo.

Nesistebėkite, jei jums jau seniai virš 30, o vaikai jau paaugę, o ši problema jus dar vis aplanko. Arba Jūsų oda yra sausa ir net jautri, o spuogeliai ir inkštirai nėra jau tokie svetimi. Aknė būdinga ne tik riebios ar mišrios odos tipui.

Kas sąlygoją aknės susiformavimą?

  1. Lytinis brendimas

  2. Būtent šiuo laikotarpiu (dažniausiai 12-18 m.) paauglio organizme pradeda ,,siausti” vyriškasis hormonas testosteronas ir apdovanoja ne tik pirminius ir antrinius lytinius požymius, dėl kurių vaikinai dažniausiai džiaugiasi, o merginos – nerimauja, bet ir padidėjusį prakaito liaukų skaičių bei jų sustiprėjusį veikimą.

Dar neseniai visiškai nereikli ir normali, ar kiek sausesnė vaiko oda, virsta riebia, nusėta dažniausiai paprastaisiais raudonais spuogeliais ir sukelia paaugliui bei jo tėvams nerimą: ar neliks randų? Ar vesti pas gydytoją dermatologą? Ar verta daryti veido valymus? Ar pirkti stiprias rūgštines priemones? O gal reikia ir vaistų?

Iš tikrųjų galima pagirti tėvus, kurie susirūpina savo vaiko oda ir bando jam padėti, kadangi tik paieškos, kartais iš pradžių ne visada sėkmingos, gali leisti vaiko odai lengviau ,,iškentėti“ brandą ir galbūt apsieiti tik su keletu negilių inkštirų, vienu ar kitu raudonu spuogeliu po suvalgyto šokolado.

Taigi manyti, kad odos problemos paauglystėje yra savotiška ,,norma“, su kuria negalima niekaip ,,pakovoti“, yra neteisinga ir gali pakenkti ne tik vaiko besiformuojančiam pasitikėjimui savimi, bet ir palikti ilgamečius randus odoje, su kuriais reikės kovoti dar ne vienerius metus.

Taigi jau prasidėjus lytiniam brendimui, o odai pradėjus išskirti daugiau riebaliuko, verta pradėti ieškoti priemonių su švelniais aktyviaisiais ingredientais ir padėti savo vaikui susidraugauti su reiklesne veido oda.

  1. Hormoniniai pokyčiai organizme

  2. Tai bet kokia būklė, dažniausiai moters, organizme, kuri sukelia įprastos hormonų pusiausvyros pokyčius (dažniausiai testosterono, estrogeno ir progesterono). Tiesa, pasikeitusi pusiausvyra gali tiek teigiamai, tiek neigiamai paveikti odos būklę.

Dažniausiai pusiausvyros pokyčius sukelia:

  1. Priešmenstruacinis laikotarpis

Sumažėjęs moteriškojo estrogeno kiekis gali sąlygoti spuogelių išdygimą, suriebėjusią odą, prastą nuotaiką ir nuovargį. Net jeigu su spuogeliais susiduriate tik šiuo laikotarpiu – juos būtina prižiūrėti, nespaudinėti, įvairiomis švelniomis priemonėmis juos džiovinti – vietiškai tepti spiritu, arbatmedžio eteriniu aliejumi, benzoilo peroksidu. Naudoti priemones mišriai odai – su niacinamidu, cinku arba itin švelnia gintaro rūgštimi.

  1. Nėštumo laikotarpis

Pirmąjį nėštumo semestrą hormoniniai pokyčiai gali paskatinti riebalinių liaukų darbą ir išprovokuoti aknės atsiradimą arba pasunkėjimą. Spuogelių ir riebios odos priežiūra šiuo laikotarpiu turi būti ypatingai atsakingai atsirenkama, kadangi net ant odos tepama kosmetika ar vaistiniai preparatai yra dalinai absorbuojami į kraują ir gali pakenkti kūdikiui!

Jeigu Jūsų oda nėštumo metu pradeda rodyti kaprizus, verta pradėti ieškoti priemonių su AHA rūgštimis (BHA/Salicilo rūgštis nėra tinkama nėštumo laikotarpiu), niacinamidu, arbatmedžio eteriniu aliejumi, švelniomis gintaro rūgštimi arba azelaino rūgštimi, vietiškai spuogelius galite prižiūrėti BHA rūgštį keisdami benzoilo peroksidu. Būtent šie pakankamai švelnūs ingredientai yra rekomenduojami nėštumo laikotarpiu ir yra laikomi saugiu pasirinkimu.

Šias priemones reiktų įvesti pamažu: pradėti nuo veido prausiklio ir vietinės, spuogelius džiovinančios priemonės, jei jos reikia bei drėkinamojo veido kremo. Vėliau, esant nepakankamam poveikiui, verta įtraukti aktyvų veido toniką su AHA rūgštimis, valančią veido kaukę ar serumą.

Šiuo atveju raudonąsias vėliavėles kelsime efektyviems, bet galintiems pakenkti kūdikio raidai įsčiose, ingredientams: retinoidams ar retinoliui (tiek tablečių forma, tiek vaistiniuose tepaluose, tiek kosmetikoje), BHA rūgščiai, antibiotikams (tiek tepamiems, tiek geriamiems).

Galime tik nuraminti žinia, kad jau II nėštumo semestre hormonų bangos aprimus, galite tikėtis itin pagražėjusios veido odos, sustiprėjusių ir sparčiai augančių plaukų bei puikios nuotaikos. Tokiu laikotarpiu galite tik džiaugtis pagerėjusia būkle ir specifinius, odos sebumo išsiskyrimą reguliuojančius produktus galite patraukti į šoną ir tiesiog drėkinti ar maitinti odą. Žinoma, verta rinktis bekvapę ar su natūralias kvapikliais kosmetiką, saugia sudėtimi – be aršių ploviklių ar alkoholių.

  1. Netinkama mityba ir alerginės reakcijos.

Daugelio mūsų mėgstami saldumynai, nerauginti pieno produktai, miltiniai ir mieliniai produktai gali skatinti odos riebalinių liaukų veiklą ir organizmo polinkį į uždegiminių spuogelių susidarymą, ko pasekoje, odoje esantys folikulai užsikemša, jais tinkamai nepasirūpinus, gali kilti uždegiminiai ar pūlingi spuogai. Norint atsisveikinti su spuogais, pastebėjus, kad vien kosmetika norimo efekto neduoda, verta peržiūrėti savo mitybą ir karvės pieną pakeisti augaliniu pienu, į bandelių skyrių parduotuvėje užsukti rečiau o cukrų kavoje pakeisti saldikliais – eritritoliu ar stevija. Bent 70% merginų po mėnėsio laikotarpio švaresnės mitybos pastebi bent minimalius, teigiamus odos pokyčius, o kai kurioms, nors ir nedažnai, pavyksta visiškai pamiršti spuogelius ir inkštirus. Taip pat, šios mitybos dėka pagerės Jūsų sveikata, atsiras daugiau energijos, džiugins dailesnės kūno formos.

Taip pat dažnai pasitaiko maisto alergijos atvejų, kai veido, kaklo, krūtinės ar nugaros srityje atsirandantys spuogai tėra lėtinė alerginės reakcijos forma. Tuomet jokie bandelių atsisakymai, tinkamos kosmetikos naudojimas negali duoti realios naudos – verta apsilankyti pas gydytoją alergologą – imunologą. Šis gali Jums paskirti atlikti reikiamus maisto alergijos tyrimus, pradedant nuo pačių dažniausių: alergijos kiaušiniams, pieno baltymui kazeinui, įvairiems grūdams. Taigi, jeigu pastebite, kad tinkama, aktyvi kosmetika ar švaresnė mityba nepadeda pagerinti odos būklės, nedelskite. O ypač, jeigu pastebite, kad organizmas siunčia kitus signalus – pilvo skausmus, viduriavimą, išbėrimą visame kūne.

Nesvarbu, ar spręsite aknės problemą tik kosmetikos pagalba, ar bandysite suderinti sveikesnį gyvenimo būdą ar gydymą, kosmetika visuomet turėtų būti kokybiška, nekemšanti porų ir nealergizuojanti. Kosmetikos pasirinkimas turėtų būti suderintas su aknės priežastimi, stiprumu ir naudojamais (ar ne) medikamentais.

Iš esmės aknę gydančių ingredientų nėra tiek jau daug, jų tarpusavyje funkcijos yra panašios. O bendrai aknės gydymas susideda iš šio poveikio veido odai:

  1. Odos paviršiaus eksfoliacija – cheminis odos nušveitimas, saikingai suploninantis odos paviršių, taip užkertant kelią porų užsikimšimui ir leidžiant atverti užsikimšusias poras. Taip pat, odos eksfoliacija leidžia suteikti gražų odos estetinį vaizdą – poros atrodys mažesnės, kadangi bus pašalintas raginis sluoksnis, o veido oda bus gaivesnė.
  2. Poveikis užsikimšusiai porai jos viduje – specialūs ingredientai, tirpstantys odos riebaluose, patenka į poros vidų, ten ištirpsta ir taip ją išvalo bei dezinfekuoja. Būtent taip juodieji komedonai, dažnai puošiantys nosytę, tampa švaresni.
  3. Vietinis spuogelių gydymas. Raudonos ar pūlingos pustulės, atsirandančios odos paviršiuje, arba kitaip – spuogai, tėra užsikimšusios veido poros, kurios nebuvo laiko atvertos ir išvalytos. Ten kyla uždegiminis procesas, todėl atsiranda paraudimas, spuogelis iššoka, o atsiradęs gelsvas sekretas parodo, kad veido oda kovoja su bakterijomis (dažniausiai su bakterija Propionibacterium acnes). Tokius spuogelius reikia gydyti vietiškai su specialiomis priešuždegiminį ir džiovinantį poveikį turinčiomis priemonėmis. Tai yra prevencija randelių susidarymui bei sunkesnei aknės formai.
  4. Sebumo išsiskyrimo subalansavimas. Tai yra vienas iš pagrindinių būdų kovoti su priežastimi – pernelyg aktyviomis riebalų liaukomis, o ne pasekme – spuogeliais ir inkštirais. Specialūs ingredientai ,,apramina” šias liaukas, pamažu balansuoja jų darbą ir sebumo yra išskiriama mažiau.
  5. Drėkinimas ir maitinimas. Aknės gydymas yra pakankamai aktyvus – oda yra eksfolijuojama, valoma, vietiškai džiovinama, o galiausiai yra veikiamas netgi riebalinių liaukų darbas. Dalis aknę gydančių ingredientų pasižymi odos sausinimu, todėl būtina įtraukti į rutiną drėkinimą ir maitinimą, kad veido oda, patyrusi išsausėjimą, nepradėtų gaminti dar daugiau sebumo.
  6. Kartais pradžioje aknės gydymo atrodo, kad veido oda yra tokia nejautri ir tokia riebi, kad galime nors kasdien po 3 kartus per dieną prižiūrėti priemonėmis su spiritu. Tačiau, ilgainiui, merginos, pamačiusios aknės gydymo rezultatus, susiduria su kita problema – odos sujautrėjumi ir raudoniu. Taigi, vos pamačius, kad veido oda pradeda jautriau reaguoti į įprastai naudojamas priemones, reikėtų jų naudojimą suretinti ir stengtis odą nuraminti – hidrolatais, raminamaisiais kremais ar kaukėmis.
  7. SPF apsauga. Odos eksfoliacija ir džiovinimas sukelia odos sujautrėjimą, ji būna plonesnė, todėl bus imlesnė saulės spindulių poveikiui. SPF apsaugos naudojimas ypatingai svarbus vasaros laikotarpiu.

Odos eksfoliaciją, valymą, sebumo išsiskyrimą galima valdyti pasirinkta aktyvia kosmetika, arba vaistiniais preparatais (tepamais arba geriamais), o odos drėkinimą, raminimą bei SPF apsaugą atliekančius produktus bet kokiu atveju teks rinktis iš kosmetikos gaminių.

Gydytojai neretai rekomenduoja kosmetiką pasirinkti su kosmetologo arba vaistininko pagalba, tačiau verta patiems išmokti skaityti sudėtis ir atpažinti, ar 50 eurų kainuojantis kremas yra saugus, naudingas ir nekemšantis porų. Nors vaistinėje yra daugybė kokybiškų produktų, neretai tiek vaistininkai ar kosmetologai yra suinteresuoti dirbti su keliomis, didelėmis įmonėmis, galinčiomis susimokėti už kosmetologų ir vaistininkų rekomendacijomis. Tai nereiškia, kad produktas nebus kokybiškas ar blogas, bet gali būti, kad permokėsite ir didžiosioms korporacijoms sumokėsite ne tik už produkto kūrimą, ingredientus, pakavimą, algas darbuotojams, bet ir už stiprią, brangią rinkodarą, kuri gali sudaryti net 80% produkto savikainos.

Kokie ingredientai kemša veido poras?

Išties, kas norėtų apsunkinti ar užteršti nuo aknės gydomą veido odą. Taip tik sulėtintume veido odos gražėjimo procesus! Todėl, prieš renkantis priemones odos priežiūrai, verta įvertinti jų komedogeniškumą. Paprasčiausias būdas – įvesti į Google paiešką ingredientų pavadinimus su prierašu comedogenic rating. Greičiausiai rasite ingrediento įvertinimą nuo 0 iki 5 skalėje (nuo visai nekemšančio iki labai komedogeniško). Aknės kamuojamai, riebiai odai rekomenduojama nenaudoti ingredientų, kurių įvertinimas yra didesnis negu 2, o jei tik turite galimybę – ieškokite produktų, kuriuose šis ingredientų reitingas būtų 0-1.

Dažnai galvojame, kad mūsų veido odą gali kimšti tik aliejai, tačiau yra nemažai visai eiliniam vartotojui neįtartinų ingredientų, kurie vienu metu ne tik siaubingai kemša, bet ir dirgina, jautrina veido odą. Todėl visada verta pasitikrinti bent keletoje nepriklausomų užsienietiškų šaltinių, kadangi Lietuvoje vis dar neradome skaidrių ir teisingų svetainių, kuriose ingredientai būtų išnagrinėti be klaidų, pasiremiant nepriklausomais šaltiniais.

Kokių aktyviųjų medžiagų ieškoti aknės pažeistai odai?

Į patogią lentelę sudėjome dažniausiai natūralioje ir kokybiškoje kosmetikoje randamus ingredientus, kurie turėtų puikuotis Jūsų naudojamos kosmetikos sudėtyje, jeigu norite visapusiško efekto.

Aktyviųjų ingredientų suderinamumas

Ingredientai, tiesiogiai veikiantys veido odą, poras – valantys, eksfolijuojantys, tarpusavyje nėra visiškai suderinami, todėl paimti ir visus naudoti pakaitomis tą patį mėnesį nebūtų teisinga, kadangi galima gana stipriai suerzinti odą, sukelti raudonį ir cheminius nudegimus. Lentelėje žemiau nurodėme aktyviųjų ingredientų suderinamumą tarpusavyje.

SPF reikalingumas

Vieni ingredientai yra reiklūs SPF naudojimui, kadangi yra labai aktyvūs ir pakankamai stipriai veikia odos paviršių, daugiausiai SPF reikalauja priemonės, veikiančios eksfolijuojančiai. Nors SPF apsauga yra rekomenduojama visada, net ir žiemos laikotarpiu, svarbu žinoti, kada ji išties privaloma kaip apsauga nuo pigmentinių dėmių ir raudonio susidarymo!

Jautrios, aknės pažeistos odos gydymas.

Jūsų oda yra jautri ir sausa, tačiau pažeista aknės, tačiau užsikimšusios poros ar raudoni spuogeliai vis tiek neduoda ramybės? Oda jautriai reaguoja į įprastas priemones aknei ir rausta? Verta rinktis specifinius produktus, kurie švelniau, apsaugant nuo raudonio, veiks Jūsų odą!

Vien žiniomis aknės neišgydysi, kokio priemonių krepšelio man reikia?

Nejautriai, pakankamai stipriai riebiai ir spuoguotai odai:

  1. Veido prausiklio su švelniais plovikliais, išgautais iš augalų ir cukraus bei aktyviosiomis medžiagomis – AHA, BHA, PHA, gintaro rūgštimi.
  2. Veido toniko su hidrolatais, alavijų sultimis, AHA/BHA/PHA/gintaro rūgštimis.
  3. Veido serumų su AHA/BHA/PHA/gintaro rūgštimis/ niacinamidu, hialurono rūgštimi.
  4. Drėkinamojo veido kremo, su raminančiais ir drėkinančiais ingredientais, kremas turi būti lengvas, negausus aliejų.
  5. SPF apsaugos su mineraliniais arba cheminiais filtrais.
  6. Veido kaukės su gasulo ir žaliaisiais moliais bei AHA/BHA/PHA/gintaro rūgštimis.
  7. Arbatmedžio eterinio aliejaus vietinių spuogelių priežiūrai.

Sausai, tačiau aknės paveiktai odai:

  1. Veido prausiklio su švelniais plovikliais, išgautais iš augalų ir cukraus bei aktyviosiomis medžiagomis – AHA, BHA, PHA, gintaro rūgštimi.
  2. Veido toniko su hidrolatais, alavijų sultimis, AHA/BHA/PHA/gintaro rūgštimis.
  3. Drėkinamojo hialurono serumo su gausybe drėkiklių.
  4. Drėkinamojo veido kremo, su raminančiais ir drėkinančiais ingredientais, kremas turi būti lengvas, negausus aliejų.
  5. Drėkinančios, tačiau tuo pat metu valančios kaukės su rožiniu moliu ir drėkikliais.
  6. SPF apsaugos su cheminiais arba mineraliniais filtrais.
  7. Arbatmedžio eterinio aliejaus vietinių spuogelių priežiūrai.

Paskutinis dalykas, kurį norėtume paminėti, prieš pradedant kovą su akne – efektą odai vertinkite po 28 dienų naudojimo – būtent per šį laikotarpį atsinaujina odos epidermis.

Dažniausiai pasitaikantys mitai apie natūralią kosmetiką

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Mano krepšelis
Close Neseniai peržiūrėti
Kategorijos