Kas yra hidrolatai

Kas yra hidrolatai?

Numatoma skaitymo trukmė: 10 minute


Hidrolatai, dar vadinami gėlių vandenimis arba augaliniais vandenimis, yra aromatiniai vandenys, gaunami distiliuojant augalinę medžiagą eteriniams aliejams gauti. Šie kvapnūs ir gydomieji vandenys įvairiose kultūrose dėl savo gydomųjų ir kosmetinių savybių buvo naudojami šimtmečius.

Hidrolatai gaminami distiliuojant garais arba hidrodistiliuojant, kai iš augalinės medžiagos išgaunami eteriniai aliejai. Šio proceso metu per augalinę medžiagą praleidžiami garai, todėl iš jos išsiskiria lakūs organiniai junginiai, įskaitant eterinius aliejus. Po to garai ir aliejai kondensuojami, todėl atskiriamas eterinis aliejus ir aromatinis vanduo.

Hidrolatai skiriasi nuo eterinių aliejų tuo, kad juose yra mažesnė lakiųjų organinių junginių koncentracija, todėl jie yra ne tokie stiprūs, bet švelnesni ir saugesni naudoti. Be to, hidrolatų cheminė sudėtis skiriasi nuo eterinių aliejų, todėl jie pasižymi unikaliomis gydomosiomis savybėmis.

Hidrolatų gamyba

Yra keli hidrolatų gamybos būdai, įskaitant distiliavimą vandens garais, hidrodistiliaciją ir vandens distiliavimą. Kiekvienas metodas turi savų privalumų ir trūkumų, o metodo pasirinkimas priklauso nuo konkrečios naudojamos augalinės medžiagos ir pageidaujamų hidrolato savybių.

Distiliavimas garais yra labiausiai paplitęs hidrolatų gamybos būdas. Taikant šį metodą per augalinę medžiagą praleidžiami garai, todėl iš jos išsiskiria lakūs organiniai junginiai, įskaitant eterinius aliejus. Po to garai ir aliejai kondensuojami, todėl atskiriamas eterinis aliejus ir aromatinis vanduo.

Hidrodistiliacija yra panašus į distiliavimą garais metodas, tačiau vietoj garų augalinė medžiaga panardinama į vandenį ir kaitinama. Šis metodas dažnai taikomas augalinėms medžiagoms, kurios yra jautrios aukštai temperatūrai, pavyzdžiui, gėlėms ir švelnioms žolelėms.

Vandens distiliavimas yra rečiau taikomas hidrolatų gamybos metodas, tačiau kartais jis naudojamas augalinei medžiagai, kuri netinkama distiliuoti garais ar hidrodistiliacijai. Taikant šį metodą augalinė medžiaga verdama vandenyje, o aromatinis vanduo surenkamas jam kondensuojantis.

Hidrolatų kokybė ir sudėtis priklauso nuo keleto veiksnių, įskaitant augalo rūšį, derliaus nuėmimo laiką ir distiliavimo procesą. Distiliavimui naudojamos augalų rūšys gali turėti didelę įtaką gaunamo hidrolato savybėms. Pavyzdžiui, levandų hidrolatas pasižymi raminamuoju ir atpalaiduojamuoju poveikiu, o pipirmėčių hidrolatas – žvalinamuoju ir gaivinamuoju poveikiu.

Taip pat svarbus derliaus nuėmimo laikas, nes skirtingu laiku surinktų augalų cheminė sudėtis ir savybės gali skirtis. Pavyzdžiui, iš šviežių levandų žiedų pagaminto hidrolato cheminės savybės skiriasi nuo iš džiovintų levandų žiedų pagaminto hidrolato.

Distiliavimo procesas taip pat gali turėti įtakos hidrolato kokybei ir sudėčiai. Tokie veiksniai kaip temperatūra, slėgis ir distiliavimo proceso trukmė gali turėti įtakos galutiniam produktui. Ilgesnis distiliavimo procesas gali lemti, kad hidrolatas bus labiau koncentruotas, o trumpesnis distiliavimo procesas gali lemti, kad hidrolatas bus labiau praskiestas.

Be šių veiksnių, taip pat svarbi distiliavimui naudojamo vandens kokybė. Geriausia, kad naudojamas vanduo būtų švarus ir be teršalų, nes jie gali turėti įtakos hidrolato kokybei ir saugai.

Apskritai, gaminant hidrolatus, reikia skirti daug dėmesio detalėms ir gerai suprasti naudojamos augalinės medžiagos savybes.

Trumpa hidrolatų istorija ir jų naudojimas

Hidrolatai pradėti naudoti dar antikos laikais, kai jie buvo vertinami dėl savo gydomųjų ir kosmetinių savybių. Senovės graikai, egiptiečiai ir romėnai naudojo hidrolatus dėl jų gydomųjų savybių, jie taip pat buvo naudojami dvasiniais ir apeiginiais tikslais.

Viduramžiais hidrolatai dėl savo gydomųjų savybių išpopuliarėjo Europoje. Jie dažnai buvo naudojami odos ligoms, tokioms kaip aknė, egzema ir psoriazė, gydyti, taip pat dėl antiseptinio ir priešuždegiminio poveikio.

Hidrolatai ir toliau buvo naudojami tradicinėje medicinoje per šimtmečius, o jų populiarumas išplito ir kitose pasaulio dalyse. Ajurvedos medicinoje hidrolatai naudojami došoms subalansuoti ir įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti. Tradicinėje kinų medicinoje hidrolatai naudojami dėl vėsinančių ir raminančių savybių.

Šiuolaikiniame amžiuje hidrolatų naudojimas tapo labiau paplitęs, nes žmonės ieško natūralių ir holistinių alternatyvų tradicinei medicinai ir odos priežiūrai. Dabar hidrolatai naudojami įvairiais būdais, įskaitant veido tonikus, kūno purškiklius, kambario purškiklius ir plaukų miglas. Jie taip pat naudojami aromaterapijoje dėl savo gydomųjų savybių, pavyzdžiui, mažina stresą ir nerimą, skatina atsipalaidavimą ir didina energijos lygį.

Hidrolatų nauda ir naudojimas

Dėl unikalios cheminės sudėties ir gydomųjų savybių hidrolatai turi daugybę privalumų ir panaudojimo būdų.

Hidrolatai plaukams

Štai keletas būdų, kaip hidrolatai gali būti naudingi jūsų plaukams:

 • Drėkinimas: hidrolatai yra švelnūs ir drėkinantys plaukus, todėl juos galima naudoti visų tipų plaukams, įskaitant sausus ir pažeistus plaukus. Jie gali padėti pamaitinti ir sudrėkinti plaukus, todėl jie tampa švelnūs, blizgantys ir lengvai valdomi.
 • Raminančios: gėlių vandenys gali būti naudingi tiems, kurių galvos oda sausa ar niežtinti, nes jos pasižymi raminamosiomis ir raminamosiomis savybėmis. Jie gali padėti sumažinti uždegimą ir sudirginimą bei skatinti sveiką galvos odos aplinką.
 • Stimuliuojančios: Kai kurie hidrolatai, pavyzdžiui, rozmarinų ir pipirmėčių, pasižymi stimuliuojančiomis savybėmis, kurios gali padėti pagerinti galvos odos kraujotaką ir paskatinti plaukų augimą. Jos taip pat gali padėti sustiprinti plaukų folikulus ir užkirsti kelią plaukų slinkimui. Hidrolatų mišiniai – puiki sanglauda geriausiųjų jų savybių.
 • Aromaterapinis poveikis: Daugelis hidrolatų pasižymi maloniu aromatu, kuris gali padėti atsipalaiduoti ir nuraminti protą bei kūną. Naudojant hidrolatą kaip plaukų dulksną arba plaukų kaukę, galima atsipalaiduoti ir atsigaivinti.
 • pH balansuojantis: Hidrolatai yra natūraliai rūgštūs, jų pH yra panašus į galvos odos ir plaukų pH. Naudojant hidrolatą kaip plaukų skalavimo priemonę, galima subalansuoti plaukų ir galvos odos pH, sumažinti plaukų išsausėjimo ir pažeidimo riziką.

Kita hidrolatų nauda

Štai keletas dažniausiai pasitaikančių kitų hidrolatų naudojimo būdų:

 • Odos priežiūra: hidrolatai yra švelnūs ir saugūs naudoti ant odos, todėl jie yra puikus pasirinkimas jautrią odą turintiems žmonėms. Juos galima naudoti kaip veido tonikus, siekiant subalansuoti odos pH, drėkinti odą ir mažinti uždegimą. Populiariausi odos priežiūrai skirti hidrolatai yra rožių, levandų ir ramunėlių.
 • Aromaterapija: hidrolatai gali būti naudojami aromaterapijoje dėl jų gydomųjų savybių, pavyzdžiui, mažina stresą ir nerimą, skatina atsipalaidavimą ir didina energijos lygį. Populiariausi aromaterapijoje naudojami hidrolatai: levandos, pipirmėtės ir eukaliptai.
 • Namų ūkio valymas: hidrolatai gali būti naudojami kaip natūralios dezinfekcijos ir valymo priemonės namuose. Jų galima dėti į naminius valymo tirpalus, kad būtų sunaikintos bakterijos ir mikrobai ir liktų gaivus ir švarus kvapas.
 • Maisto gaminimas: kai kuriuos hidrolatus, pavyzdžiui, rožių ir apelsinų žiedų, galima naudoti gaminant maistą ir kepant, kad patiekalams suteiktų skonio ir kvapo.

Sauga ir atsargumo priemonės

Nors hidrolatai paprastai yra saugūs naudoti, svarbu imtis tam tikrų atsargumo priemonių, kad būtų užtikrintas jų saugumas ir veiksmingumas:

 • Kokybė: Rinkitės aukštos kokybės hidrolatus, kuriuose nėra teršalų ir kurie buvo pagaminti taikant saugią ir etišką praktiką. Ieškokite hidrolatų, kurie yra sertifikuoti kaip ekologiški arba pagaminti laukinėje gamtoje. Mūsų siūlomi hidrolatai ir eteriniai aliejai turi ekologinį sertifikavimą.
 • Laikymas: Hidrolatai turi būti laikomi vėsioje, tamsioje vietoje, kad nesugestų ir nesidaugintų bakterijos. Be to, jie turėtų būti laikomi sandariuose induose, kad neišgaruotų.
 • Skiedimas: Prieš naudojimą, ypač jei tepate ant odos, hidrolatus reikia praskiesti. Daugumai žmonių paprastai saugu naudoti 1-2 % skiedinį.
 • Alergija: Kai kurie žmonės gali būti alergiški tam tikriems augalams arba jiems gali pasireikšti alerginės reakcijos į hidrolatus. Prieš naudojant naują hidrolatą svarbu atlikti pleistro testą, ypač jei anksčiau buvote alergiški.
 • Konsultacijos: Jei turite kokių nors pagrindinių sveikatos sutrikimų arba esate nėščia ar maitinanti kūdikį, prieš pradedant vartoti hidrolatą, svarbu pasitarti su gydytoju.

Išvados

Hidrolatai yra universalus ir natūralus produktas, kuris dėl savo gydomosios naudos naudojamas jau daugelį amžių. Jie gaminami distiliuojant augalinę medžiagą ir fiksuojant šio proceso metu išsiskiriančius vandenyje tirpius junginius.

Hidrolatų kokybė ir sudėtis priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip augalų rūšis, derliaus nuėmimo laikas ir distiliavimo procesas. Juos galima naudoti įvairiems tikslams, įskaitant odos priežiūrą, plaukų priežiūrą, aromaterapiją, buitinį valymą ir net maisto ruošimą.

Nors hidrolatai paprastai yra saugūs naudoti, svarbu imtis tam tikrų atsargumo priemonių, kad būtų užtikrintas jų saugumas ir veiksmingumas. Svarbu pasirinkti aukštos kokybės hidrolatus, tinkamai juos laikyti, prieš naudojimą praskiesti, atlikti pleistrų testus ir pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.

Apskritai hidrolatai yra natūrali ir holistinė alternatyva įprastoms odos priežiūros ir sveikatos priežiūros priemonėms. Jų nauda ir naudojimo būdai labai įvairūs, o jų populiarumas nuolat auga, nes vis daugiau žmonių ieško natūralių ir tvarių galimybių savo sveikatai ir gerovei.

Dažniausiai užduodami klausimai apie hidrolatus

Kas yra hidrolatai?

Hidrolatai, dar vadinami gėlių vandenimis, yra šalutinis produktas, gaunamas distiliuojant garais augalinę medžiagą eterinių aliejų gamybai. Tai vandenyje tirpūs junginiai, surinkti distiliavimo proceso metu.

Kam naudojami hidrolatai?

Hidrolatai turi daugybę gydomųjų savybių, priklausomai nuo augalo rūšies ir sudėties. Juos galima naudoti odos priežiūrai, plaukų priežiūrai, aromaterapijai, buitiniam valymui ir net maisto ruošimui. Hidrolatai yra švelnūs ir saugūs naudoti, todėl tinka jautrią odą turintiems žmonėms, nėščiosioms ar maitinančioms moterims.

Kaip gaminami hidrolatai?

Hidrolatai gaminami distiliuojant garais augalinę medžiagą, pavyzdžiui, žiedus, lapus ir žoleles. Augalinė medžiaga įdedama į distiliavimo kamerą su vandeniu ir per kamerą leidžiami garai. Garai perneša lakiuosius augalo junginius, kurie kondensuojasi į dvi dalis: eterinį aliejų ir hidrolatą.

Kuo skiriasi hidrolatai ir eteriniai aliejai?

Ir hidrolatai, ir eteriniai aliejai gaminami distiliuojant augalinę medžiagą vandens garais, tačiau skiriasi jų sudėtis ir naudojimas. Eteriniai aliejai yra labai koncentruoti ir juose yra lakiųjų augalo junginių, o hidrolatai – tai vandenyje tirpūs junginiai, kurie surenkami distiliacijos proceso metu. Hidrolatai yra mažiau koncentruoti ir švelnesni nei eteriniai aliejai, todėl juos galima naudoti įvairesniems tikslams, įskaitant odos, plaukų priežiūrą ir buitinį valymą.

Kokie veiksniai turi įtakos hidrolatų kokybei ir sudėčiai?

Hidrolatų kokybė ir sudėtis priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, augalų rūšies, derliaus nuėmimo laiko ir distiliavimo proceso. Augalinės medžiagos kokybė ir distiliavimo būdas gali turėti įtakos aromatui, spalvai ir bendrai hidrolato kokybei. Derliaus nuėmimo laikas taip pat gali turėti įtakos hidrolato sudėčiai, nes skirtinguose augimo etapuose yra skirtingų junginių.

Kaip išsirinkti aukštos kokybės hidrolatus?

Renkantis hidrolatus svarbu ieškoti 100 % grynų ir natūralių produktų, be jokių pridėtinių sintetinių kvapiųjų medžiagų ar konservantų. Ieškokite hidrolatų, ant kurių etiketės nurodyta augalų rūšis ir kilmės šalis, nes tai gali padėti užtikrinti produkto kokybę ir autentiškumą. Taip pat svarbu pirkti iš patikimų šaltinių, kuriuose pateikiama informacija apie distiliavimo procesą ir laikymo rekomendacijos.

Kaip reikėtų laikyti hidrolatus?

Hidrolatai turėtų būti laikomi vėsioje, tamsioje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių ir karščio. Jie turėtų būti laikomi sandariose talpyklose, kad būtų išvengta oksidacijos ir užteršimo. Taip pat svarbu hidrolatus panaudoti per pagrįstą laiką, nes laikui bėgant jie gali sugesti ir prarasti savo terapinę naudą.

Ar hidrolatus saugu naudoti?

Paprastai hidrolatus naudoti saugu, tačiau svarbu imtis tam tikrų atsargumo priemonių, kad būtų užtikrintas jų saugumas ir veiksmingumas. Prieš pradėdami naudoti naują hidrolatą, visada atlikite pleistro testą, ypač jei turite jautrią odą arba esate alergiški. Prieš naudojimą hidrolatus reikia praskiesti ir niekada negalima jų nuryti. Jei esate nėščia, maitinate kūdikį arba turite kokių nors sveikatos sutrikimų, prieš naudojant hidrolatus svarbu pasitarti su gydytoju.

Geriausi eteriniai aliejai plaukams
Intymios higienos prausiklių sudėtis: ką turėtų žinoti pirkėja?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Mano krepšelis
Neseniai peržiūrėti
Kategorijos