Kas sukelia plaukų slinkimą

Kas sukelia plaukų slinkimą? Dažniausios priežastys ir strategijos jį sustabdyti

Numatoma skaitymo trukmė: 9 minutes

Plaukų slinkimas gali būti kankinanti patirtis, nesvarbu, ar tai būtų kankinantys pirmieji augančio plikimo požymiai, ar padidėjęs slinkimas, dėl kurio jūsų šepetys užsikemša sruogomis. Supratimas, kodėl jums gali slinkti plaukai, yra pirmas svarbus žingsnis, norint išsklaidyti šias baimes ir imtis teigiamų veiksmų.

Šiame straipsnyje aptariami įvairūs veiksniai, galintys sukelti perteklinį plaukų slinkimą ir sutrikdyti ataugimą. Išnagrinėsime genetikos, hormonų, dietos, vaistų ir kitų veiksnių, skatinančių plaukų slinkimą, sąveiką. Apsiginklavę šia informacija, galėsite tiksliai nustatyti savo plaukų bėdų kaltininkus ir atrasti gyvenimo būdo pakeitimus bei gydymo būdus, kurie gali padėti atkurti plaukų sveikatą.

Plaukų augimo ciklas

Prieš pradedant aiškintis, kodėl plaukai per anksti nuslenka, naudinga suprasti įprasto plauko gyvavimo ciklo etapus. Plaukų folikulai yra vieni iš labiausiai besidauginančių organų – didžiausio augimo laikotarpiu jie per dieną išleidžia iki 1000 sruogų, kurios nukeliauja nuo šaknų iki galiukų.

Kiekvienas folikulas pereina 3 etapus:

Anagenas – aktyvus augimas

Auga 2-7 metus, o plaukeliai per dieną užauga apie 0,4 mm. Ši fazė lemia didžiausią plauko ilgį.

Katagenas – pereinamasis etapas

Tai trunka 2-3 savaites, nes plaukai atsiskiria nuo kraujo tiekimo ir folikulas susitraukia.

Telogenas – ramybės fazė

90-120 dienų, kai plaukai ilsisi prieš išslinkdami, kad galėtų pradėti augti nauji plaukai.

Bet kuriuo metu 90 % plaukų yra anageno stadijoje, o 10 % – telogeno. Įprasto ciklo metu telogeniniai plaukai iškrenta, o jų vietoje atsiranda naujos anageninės sruogos. Tačiau kai daugiau nei įprastai plaukų per anksti pereina į telogeną, atsiranda perteklinis slinkimas, dėl kurio plaukai pastebimai plonėja.

Kas sukelia plaukų slinkimą?

Įvairūs veiksniai gali sutrikdyti gerai subalansuotą plaukų ciklo eigą, todėl daugiau sruogų nei įprastai pradeda slinkti. Panagrinėkime kai kuriuos dažniausiai pasitaikančius kaltininkus:

Genetinis polinkis

Paveldimas plaukų slinkimas, dar vadinamas androgenine alopecija, atsiranda dėl genetiškai užprogramuoto jautrumo hormonams, tokiems kaip DHT. DHT, prisijungęs prie folikulų receptorių, sukelia laipsnišką jų mažėjimą. Folikulams mažėjant per kelis augimo ciklus, jie augina vis plonesnius ir plonesnius plaukus, kol visiškai nustoja gaminti naujas sruogas.

Susidaro būdingi plonėjimo modeliai:

Vyrų nuplikimas – priekinė plaukų linija atsitraukia, o viršugalvis plonėja

Moterų plaukų slinkimas – difuzinis plonėjimas virš viršugalvio plinta į išorę, nes atsiranda platesnis plaukų išsiskyrimas.

Nors jautrumas hormonams yra įgimtas, gyvenimo būdo veiksniai gali lemti genetinį polinkį ir plaukų slinkimo progresavimo greitį.

Telogeninis efektas

Dar vadinamas su stresu susijusiu plaukų slinkimu, telogeninis slinkimas atsiranda, kai šokas, trauma ar stiprus stresas verčia augančių plaukų srautą staiga pereiti į ramybės fazę mėnesiais anksčiau nei įprastai. Per 2-4 mėnesius plaukai telogenoje susikaupia ir prasideda sinchroniškas slinkimas. Sukėlėjai gali būti įvairūs – nuo gimdymo, karščiavimo, operacijos iki sielvarto, staigaus svorio kritimo ar didelio streso.

Gera žinia – kai stresą sukeliantis veiksnys išnyksta, plaukų slinkimas palengvėja, nes plaukų ciklai normalizuojasi. Tačiau lėtinis stresas gali nuolat stumti naujus plaukus į slinkimo režimą.

Medicininės būklės ir maistinių medžiagų trūkumas

Plaukai slinksta dėl įvairių sveikatos sutrikimų, susijusių su hormonų pokyčiais arba uždegimo šalutiniu poveikiu. Geležies, cinko, vitamino D ir baltymų trūkumas dėl netinkamos mitybos, greito svorio kritimo ir sveikatos problemų taip pat kenkia plaukų būklei.

Autoimuninės ligos – vilkligė ir areatinė alopecija sukelia plaukų slinkimą, nes imuninės sistemos atakos pažeidžia folikulus, o ligos paūmėjimų valdymas padeda atauginti plaukus.

Infekcijos – aukšta temperatūra, povirusinis nuovargis ir galvos odos žiedinio puvinio infekcijos apkrauna organizmą, todėl daugiau plaukų folikulų pradeda slinkti.

Endokrininės sistemos sutrikimai – skydliaukės disfunkcija, padidėjęs androgenų kiekis, susijęs su PCOS (policistinių kiaušidžių sindromu) moterims, daro įtaką plaukų augimui.

Lėtinės ligos – anemija, vėžio gydymas, inkstų ar kepenų nepakankamumas lemia maistinių medžiagų trūkumą ir hormonų pokyčius, dėl kurių prarandama energija.

Po nėštumo – po gimdymo sumažėja estrogenų, todėl 2-4 mėnesius po gimdymo pradeda slinkti daugiau plaukų, tačiau plaukai atsigauna po 12-15 mėnesių.

Skubios dietos – dėl mažo baltymų kiekio ir maistinių medžiagų trūkumo plaukai pereina į telogeninę fazę. Plaukai grįžta į normalią būseną tik praėjus daugiau nei 6 mėnesiams po dietos, kai mityba normalizuojasi.

Vaistai – su plaukų slinkimu susiję kelių rūšių vaistai, įskaitant retinoidus, beta adrenoblokatorius, antidepresantus, NVNU, kraują skystinančius vaistus ir chemoterapijos preparatus.

Gera žinia ta, kad plaukų augimas dažnai normalizuojasi, kai gydoma ir pašalinama priežastis.

Su amžiumi susiję veiksniai

Natūralūs senėjimo procesai plaukus retina palaipsniui, o folikulų telogeninis periodas trunka ilgiau. Be to, po menopauzės moterims mažėja estrogenų, todėl vis dažniau slenka plaukai. Sulaukus 50 metų, maždaug 80 milijonų galvos odos plaukų sumažėja iki 40 milijonų.

Prasta galvos odos sveikata

Pleiskanos, psoriazė, grybelinės infekcijos, pavyzdžiui, juostinė pūslelinė, ir net sausa, sudirgusi galvos odos aplinka gali sukelti plaukų slinkimą, jei uždegimas pažeidžia folikulus. Norint išvengti su odos problemomis susijusio plaukų slinkimo, labai svarbu atidžiai prižiūrėti galvos odą.

Strategijos, kaip išlaikyti sveikus plaukus

Nors kai kurių plaukų slinkimą lemiančių veiksnių neįmanoma kontroliuoti, dėmesys plaukams palankiems gyvenimo būdo veiksniams gali apsaugoti folikulus nuo slinkimo.

Maitinkite plaukus iš vidaus

Valgykite daugiau: (raudona mėsa, kiaušiniai, sėklos), biotinas (pilno grūdo grūdai, kiaušinių tryniai, citrusiniai vaisiai), vitaminas C (citrusiniai vaisiai, lapiniai žalumynai, paprikos).

Riboti / vengti: Transriebalų, rafinuotų angliavandenių ir cukraus, kurie didina uždegimą ir DHT gamybą

Būkite hidratuoti – nepakankamas vandens vartojimas kenkia galvos odos sveikatai ir pažeidžia plaukų šaknis.

Streso valdymas – nuo terapijos iki žurnalų rašymo, jogos ar kvėpavimo, lėtinio streso mažinimas užkerta kelią nuolatiniam telogeninio efluviumo slinkimui.

Patikrinkite, ar nėra trūkumų arba pagrindinių ligų – staiga padidėjęs išskyrimas pateisina kraujo tyrimus dėl mitybos trūkumų ir skydliaukės problemų. Odos patikrinimai padeda nustatyti grybelines infekcijas arba autoimuninę alopeciją areatą.

Praktinė apsauginė galvos odos ir plaukų priežiūra

Naudokite švelnius šampūnus be sulfatų – šiurkštūs chemikalai kenkia folikulų sveikatai. Plaukite tik 2-3 kartus per savaitę.

Galvos odos masažai – kasdien 5 min. min. minkykite odą, kad suaktyvintumėte folikulų kraujotaką. Prieš tai galite lengvai patepti aliejumi.

Elkitės švelniai – šepetėlį valykite tik plačiomis dantų šukomis. Kantriai išnarpliokite mazgus, neperplėškite jų.

Apsauginiai stiliai – griežtos pynės, kuodeliai, aukšti kuodeliai pernelyg įtempia šaknis. Leiskite galvos odai kvėpuoti.

Apribokite karštą stilių – pakartotinis džiovinimas, garbanojimo žnyplės ir tiesintuvai pažeidžia folikulus, jei jie nuolat perkaitinami.

Apsvarstykite vaistus ar papildus

Jei atsiranda paveldimas plaukų slinkimas, gydymas gali sulėtinti ligos progresavimą:

Minoksidilas – kraujagysles plečiantis preparatas, tepamas tiesiai ant galvos odos du kartus per dieną, kad atjaunintų mažėjančius folikulus.

Finasteridas – geriamasis DHT inhibitorius blokuoja hormoną, skatinantį paveldimą retėjimą

Žemo lygio lazeriniai prietaisai – šie prietaisai, dar vadinami LLLT, naudoja šviesos energiją susilpnėjusiems folikulams atkurti.

Biotino papildai – būtini plaukų keratino infrastruktūrai, didesnės nei 5000mcg dozės gali būti naudingos

Galvos odos mikropigmentacija – kosmetinė tatuiruotė sukuria storesnių plaukų iliuziją

Būkite kantrūs – šios procedūros užtrunka 3-6 mėnesius, kol pastebimai pagerėja. Vėliau galima rinktis kitas procedūras, pavyzdžiui, PRP injekcijas arba plaukų persodinimą.

Plaukų slinkimo išvada

Visiškai normalu, kad kasdien iškrenta 50-100 plaukų. Tačiau dažniau plaukai slenka dėl laikinų priežasčių, pavyzdžiui, ligos ar streso, arba dėl ilgalaikių priežasčių, pavyzdžiui, genetinio jautrumo ar lėtinės sveikatos būklės. Atkreipkite dėmesį į staiga padidėjusį kasdienį plaukų slinkimą, viršijantį įprastą lygį.

Nustatykite, ar laikinos priežastys, pavyzdžiui, po nėštumo ar mažas geležies kiekis, gali būti visiškai pašalintos savaiminiu būdu arba taikant korekcinį gydymą. Arba įvertinkite, ar reikia nuolat rūpintis sveikatos problemomis arba genetiškai užprogramuotu jautrumu, kad būtų išsaugota esama plaukų būklė ir sulėtėtų tolesnis retėjimas.

Nors tokios procedūros kaip plaukų persodinimas gali atkurti plaukų apimtį, norint sulėtinti plaukų slinkimo progresavimą labai svarbu pašalinti pagrindines plaukų ciklą trikdančias problemas. Galvos odos ir folikulų sveikata, maitinimas, švelni priežiūra ir streso mažinimas taip pat padeda sukurti pagrindą tvirtam plaukų augimui visą gyvenimą.

Dažnai užduodami klausimai apie plaukų slinkimą

Kas sukelia moterų nuplikimą?

Kaip ir vyrų nuplikimas, moterų plaukų slinkimas atsiranda dėl paveldimo jautrumo plaukus mažinantiems androgenams, tokiems kaip DHT ir testosteronas. Hormoniniai pokyčiai nėštumo metu arba po nėštumo ar menopauzės gali paskatinti genetinį polinkį turinčius folikulus pradėti greičiau mažėti. Difuzinis slinkimas paprastai prasideda išilgai viršugalvio, o centrinė sruogos linija plečiasi.

Kokios autoimuninės ligos sukelia plaukų slinkimą?

Areatinė alopecija yra pagrindinė autoimuninė liga, sukelianti nuplikimą. Sergant alopecija totalis/universalis, netenkama beveik visų galvos arba viso kūno plaukų. Lupus ir skydliaukės sutrikimai, tokie kaip Hašimoto tiroiditas, taip pat skatina plaukų slinkimą dėl uždegiminių pažeidimų. Šių ligų gydymas palengvina plaukų slinkimą.

Kodėl dėl hipotireozės ar hipertireozės retėja ir slenka plaukai?

Skydliaukės hormonai reguliuoja plaukų folikulų ciklą. Dėl hipotirozės sulėtėja medžiagų apykaita, todėl anagenas užsitęsia neįprastai ilgai, kol plaukai staiga iškrenta. Hipertirozė greitai padidina ciklus, sutrumpindama augimo fazę. Skydliaukės lygio subalansavimas sustabdo su tuo susijusį slinkimą.

Ar pleiskanos arba galvos odos psoriazė gali sukelti nuolatinį plaukų slinkimą?

Jei dėl uždegimo ir pleiskanojančios odos pažeidžiami plaukų folikulai dėl pernelyg didelio draskymo arba sutrikusios kraujotakos, taip, gali išsivystyti randinė alopecija, sukelianti nuolatinį retėjimą. Medikamentinių šampūnų naudojimas simptomų kontrolei ankstyvuoju etapu labai sumažina šią riziką.

Ar gali ataugti plaukai, iškritę dėl svorio metimo ar dietos?

Telogeninis efliuviumas paprastai praeina praėjus 6-9 mėnesiams po trigerio, todėl iškritę plaukai atauga, kai atsiranda baltymų ir maistinių medžiagų. Tačiau griežtos ribojančios dietos gali priversti plaukų folikulus prieš iškritimą ilgai miegoti, todėl prireikia daugiau laiko, kad jie vėl pradėtų augti.

Ar galima išvengti vyrų ir moterų nuplikimo arba jį pakeisti?

Anksti pastebėti vaistai, tokie kaip minoksidilas ir finasteridas, gali padėti sustiprinti folikulus ir sulėtinti tolesnį retėjimą. Tačiau plaukų slinkimas progresuoja ir be nuolatinio gydymo – pagrindinis jautrumas išlieka visą gyvenimą, net jei plaukai laikinai atauga. Transplantacija arba mikropigmentacija yra kosmetiniai sprendimai.

Kaip pasirinkti geriausius aliejus plaukams
Natūrali plaukų priežiūra – sveikos ir spindinčios plaukų sruogos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Mano krepšelis
Neseniai peržiūrėti
Kategorijos