Plaukų slinkimo priežastys ir sprendimai

Plaukų slinkimo priežastys ir sprendimai

Numatoma skaitymo trukmė: 12 minute


Plaukų slinkimas yra dažna problema, su kuria susiduria daugybė įvairaus amžiaus žmonių, tiek vyrų, tiek moterų. Nors natūralu, kad kiekvieną dieną iškrenta tam tikras plaukų kiekis, pernelyg didelis plaukų slinkimas gali kelti nerimą ir turėti įtakos savigarbai. Plaukų slinkimas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, pradedant genetika ir baigiant gyvenimo būdo pasirinkimais, todėl norint rasti veiksmingus sprendimus, būtina suprasti pagrindines priežastis.

Šiame straipsnyje bus nagrinėjamos plaukų slinkimo priežastys ir sprendimo būdai, pabrėžiant įvairius veiksnius, lemiančius plaukų slinkimą, ir geriausius kovos su juo būdus. Nesvarbu, ar patiriate plaukų slinkimą, ar norite jo išvengti, šiame vadove rasite žinių ir priemonių, reikalingų sveikiems ir vešliems plaukams išsaugoti.

Plaukų slinkimo priežastys

Plaukai gali slinkti dėl įvairių veiksnių, įskaitant genetiką, hormonų pokyčius, mitybos trūkumus, stresą ir sveikatos sutrikimus. Išsamiau panagrinėkime kiekvieną iš šių veiksnių.

Genetika

Genetiniai veiksniai yra viena dažniausių plaukų slinkimo priežasčių. Androgenetinė alopecija, dar vadinama vyriškuoju arba moteriškuoju plikimu, yra genetinė liga, kuria serga ir vyrai, ir moterys. Ji atsiranda dėl iš abiejų tėvų paveldėtų genų derinio, dėl kurio palaipsniui mažėja plaukų folikulai ir galiausiai sustoja plaukų augimas. Vyrams dažniausiai slenka plaukų linija ir pleiskanoja viršugalvis, o moterims paprastai retėja plaukai viršugalvyje ir šonuose.

Hormonų pokyčiai ir disbalansas

Hormoniniai pokyčiai taip pat gali prisidėti prie plaukų slinkimo. Vyrams dėl padidėjusio dihidrotestosterono (DHT), hormono, gaminamo iš testosterono, kiekio gali atsirasti vyriškas plikimas. Moterims plaukai gali slinkti dėl hormoninių pokyčių nėštumo, menopauzės ar skydliaukės sutrikimų. Dėl hormoninių pokyčių plaukai pereina į telogeno fazę ir pradeda slinkti.

Mitybos trūkumai

Mitybos trūkumai gali turėti įtakos plaukų sveikatai ir sukelti plaukų slinkimą. Pagrindinių maistinių medžiagų, tokių kaip geležis, cinkas, vitaminas B12 ir biotinas, trūkumas gali susilpninti plaukų folikulus ir sukelti plaukų slinkimą. Netinkama mityba, valgymo sutrikimai ir malabsorbcijos sindromai taip pat gali lemti maisto medžiagų trūkumą.

Stresas ir nerimas

Stresas ir nerimas gali sukelti plaukų slinkimą, nes sutrikdo plaukų augimo ciklą. Telogen effluvium yra dažnas streso sukeltas plaukų slinkimas. Jis pasireiškia, kai plaukai per anksti pereina į telogeno fazę ir dėl to pradeda slinkti. Emocinis stresas, fizinės traumos, operacijos ir ligos gali sukelti telogeninį slinkimą.

Medicininės būklės ir gydymas

Plaukų slinkimą gali sukelti įvairios medicininės būklės ir gydymas. Chemoterapija, spindulinė terapija ir kitas vėžio gydymas gali sukelti plaukų slinkimą. Autoimuninės ligos, pavyzdžiui, areatinė alopecija, sukelia imuninės sistemos puolimą prieš plaukų folikulus, todėl plaukai slinksta. Plaukų slinkimą gali sukelti ir galvos odos infekcijos, pavyzdžiui, žvynelinė.

Plaukų slinkimo tipai

Plaukų slinkimas gali pasireikšti įvairiais būdais ir paveikti skirtingas kūno vietas. Panagrinėkime kai kuriuos dažniausiai pasitaikančius plaukų slinkimo tipus.

Androgenetinė alopecija (vyrų arba moterų plikimas)

Androgenetinė alopecija yra labiausiai paplitęs plaukų slinkimo tipas, pasireiškiantis tiek vyrams, tiek moterims. Jis atsiranda dėl hormonų ir genetikos sąveikos, dėl kurios palaipsniui mažėja plaukų folikulai. Vyrams dažniausiai slenka plaukų linija ir pleiskanoja viršugalvis, o moterims paprastai retėja plaukai viršugalvyje ir šonuose.

Telogeninis slinkimas

Telogen effluvium yra laikinas plaukų slinkimas, kuris pasireiškia, kai plaukai per anksti pereina į plaukų augimo ciklo ramybės fazę (telogeną). Tai gali sukelti fizinis ar emocinis stresas, hormonų pokyčiai, vaistai arba mitybos trūkumai. Telogeniniam slinkimui būdingas išsklaidytas plaukų slinkimas galvoje, o plaukų slinkimas paprastai išnyksta per kelis mėnesius.

Areata alopecija

Alopecija areata – tai autoimuninis sutrikimas, dėl kurio plaukai slinksta vietomis. Imuninė sistema puola plaukų folikulus, todėl galvos oda ir kitos kūno vietos netenka plaukų. Alopecia areata gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, o plaukų slinkimas gali būti laikinas arba nuolatinis. Nėra žinoma, kaip išgydyti areatinę alopeciją, tačiau įvairūs gydymo būdai, pavyzdžiui, kortikosteroidai ir imunoterapija, gali padėti suvaldyti simptomus.

Traukos alopecija

Traukos alopecija – tai plaukų slinkimas, kurį sukelia nuolatinis plaukų traukimas ar tempimas. Jis dažniausiai pasireiškia žmonėms, kurie nešioja stipriais veržtas šukuosenas, pavyzdžiui pynes ar kuodukus. Dėl nuolatinio plaukų įtempimo plaukai gali lūžinėti, retėti ir net visam laikui prarasti plaukus. Traukos alopecijos galima išvengti vengiant stiprai veržiamų šukuosenų ir naudojant plaukų aksesuarus, kurie netraukia plaukų.

Plaukų slinkimo sprendimai

Plaukų slinkimas gali būti varginanti patirtis, tačiau yra keletas sprendimų, padedančių suvaldyti simptomus ir skatinti plaukų augimą. Štai keletas galimų sprendimų:

Be recepto parduodamos priemonės

Be recepto parduodamos priemonės, pavyzdžiui, šampūnai, kondicionieriai ir aliejinės plaukų kaukės –  serumai, gali padėti sulėtinti plaukų slinkimą ir paskatinti plaukų augimą. Vienas populiariausių nereceptinių plaukų slinkimo gydymo būdų yra minoksidilas, kuris yra tiek putų, tiek skysčių pavidalo. Minoksidilis veikia skatindamas plaukų augimą ir didindamas plaukų folikulų dydį. Kiti nereceptiniai plaukų slinkimo gydymo būdai yra kofeino prisotinti šampūnai, biotino papildai ir eterinių aliejų mišiniai. Nors šie gydymo būdai gali tikti ne visiems, jie gali būti mažos rizikos pasirinkimas asmenims, norintiems suvaldyti plaukų slinkimo simptomus.

Receptiniai vaistai

Receptiniai vaistai, tokie kaip finasteridas ir dutasteridas, gali padėti valdyti plaukų slinkimą, nes blokuoja DHT – hormono, kuris skatina vyrų nuplikimą – gamybą. Šiuos vaistus galima įsigyti tik pagal receptą, o norint palaikyti plaukų augimą, juos reikia vartoti ilgą laiką. Nors su finasteridu ir dutasteridu plaukų gydymas gali būti sėkmingas, tačiau kartu jie gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, lytinio potraukio sumažėjimą ir erekcijos sutrikimus, todėl prieš pradedant vartoti šiuos vaistus, svarbu aptarti riziką ir naudą su gydytoju.

Plaukų persodinimo operacija

Plaukų persodinimo operacija apima sveikų plaukų folikulų persodinimą iš vienos galvos odos srities į kitą. Tai chirurginė procedūra, kuriai reikia anestezijos ir kuri gali būti brangi. Plaukų persodinimo operacija gali užtikrinti ilgalaikius rezultatus ir pagerinti nuplikimo ar retėjančių plaukų išvaizdą. Tačiau svarbu pasirinkti kvalifikuotą ir patyrusį chirurgą, kad būtų užtikrintas geriausias įmanomas rezultatas.

Gyvenimo būdo pokyčiai

Gyvensenos pokyčiai taip pat gali padėti išvengti plaukų slinkimo ir paskatinti plaukų augimą. Subalansuota mityba, kurioje gausu pagrindinių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, geležies, cinko ir vitamino B12, gali padėti išlaikyti sveikus plaukus. Streso valdymas taikant atsipalaidavimo technikas, pavyzdžiui, jogą ar meditaciją, taip pat gali padėti išvengti su stresu susijusio plaukų slinkimo. Vengti stipriai veržtų šukuosenų ir naudoti plaukų produktus, kurių sudėtyje nėra aršių cheminių medžiagų, taip pat gali paskatinti sveikų plaukų augimą.

Alternatyvios terapijos

Kai kurie asmenys, norėdami įveikti plaukų slinkimo simptomus, gali rinktis alternatyvius gydymo būdus, pavyzdžiui, akupunktūrą, masažą ar vaistažolių papildus. Nors šių gydymo būdų veiksmingumas nėra patvirtintas moksliniais įrodymais, juos gali būti verta išbandyti asmenims, ieškantiems holistinio požiūrio į plaukų sveikatą. Prieš pradedant bet kokią alternatyvią terapiją svarbu pasitarti su gydytoju, kad būtų užtikrintas saugumas ir veiksmingumas.

Plaukų slinkimo prevencija

Plaukų slinkimo prevencija prasideda nuo sveikų plaukų ir galvos odos palaikymo. Pateikiame keletą patarimų, kaip užkirsti kelią plaukų slinkimui:

Plaukų priežiūros praktika

Sveikos plaukų priežiūros praktikos taikymas gali padėti išvengti plaukų slinkimo ir paskatinti plaukų augimą. Tai – reguliarus plaukų plovimas švelniu šampūnu, vengimas pernelyg karšto plaukų formavimo ir šlapių plaukų iššukavimas plačiomis šukomis. Taip pat svarbu vengti plaukų tempimo juos šukuojant ar formuojant, nes tai gali lemti plaukų lūžinėjimą ir retėjimą.

Maisto produktai, kuriuos reikėtų įtraukti į savo mitybą

Subalansuota mityba, kurioje gausu svarbiausių maistinių medžiagų, gali padėti išsaugoti sveikus plaukus. Plaukų sveikatai ypač svarbūs maisto produktai, kuriuose gausu baltymų, geležies, cinko ir vitamino B12. Daug maistinių medžiagų turinčių maisto produktų pavyzdžiai: liesa mėsa, žuvis, kiaušiniai, pupelės, riešutai ir žalieji lapai.

Papildai, kuriuos reikėtų apsvarstyti

Papildai taip pat gali būti naudingi sveikiems plaukams palaikyti. Pavyzdžiui, įrodyta, kad biotino papildai didina plaukų storį ir mažina jų slinkimą. Kiti papildai, kurie gali skatinti plaukų augimą, yra geležis, vitaminas D ir omega-3 riebalų rūgštys. Svarbu prieš bet kokių papildų vartojimą, pasitarti su vaistininku, nes jie gali sąveikauti su kitais vaistais arba turėti galimą šalutinį poveikį.

Gyvenimo būdo pokyčiai

Gyvensenos pokyčiai taip pat gali padėti išvengti plaukų slinkimo ir paskatinti plaukų augimą. Streso valdymas pasitelkiant fizinius pratimus, meditaciją ar kitus atsipalaidavimo būdus gali padėti išvengti su stresu susijusio plaukų slinkimo. Mesti rūkyti taip pat gali paskatinti plaukų sveikatą, nes rūkymas gali pažeisti plaukų folikulus ir sumažinti kraujo pritekėjimą į galvos odą. Be to, pakankamas miegas ir hidratacija gali padėti palaikyti bendrą sveikatą ir skatinti sveiką plaukų augimą.

Išvados

Plaukų slinkimas gali būti varginanti ir kankinanti patirtis, tačiau yra keletas sprendimų, padedančių suvaldyti simptomus ir skatinti plaukų augimą. Plaukų slinkimo priežastys gali būti įvairios – nuo genetikos iki hormoninių pokyčių ir medicininių būklių bei gydymo. Plaukų slinkimo tipo supratimas gali padėti nustatyti veiksmingiausias gydymo galimybes. Plaukų slinkimo problemos sprendimai apima be recepto parduodamus vaistus, receptinius vaistus, plaukų persodinimo operaciją, gyvenimo būdo pokyčius ir alternatyvius gydymo būdus. Plaukų slinkimo prevencija prasideda nuo sveikų plaukų ir galvos odos palaikymo taikant sveiką plaukų priežiūros praktiką, įskaitant subalansuotą mitybą, kurioje gausu pagrindinių maistinių medžiagų, ir gyvenimo būdo pokyčius, siekiant valdyti stresą ir stiprinti bendrą sveikatą. Jei jums slenka plaukai, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad būtų nustatyta pagrindinė priežastis ir sudarytas individualus gydymo planas. Pasirinkus tinkamas plaukų gydymo ir prevencijos strategijas, įmanoma išlaikyti sveikus plaukus ir skatinti jų augimą.

Dažniausiai užduodami klausimai apie plaukų slinkimo priežastis

Kas yra plaukų slinkimas?

Plaukų slinkimas, arba alopecija, yra būklė, kai plaukai iškrenta ir neatauga. Tai gali paveikti galvos odą arba kitas kūno dalis.

Geriausia priemonė nuo plaukų slinkimo?

Geriausios priemonės nuo plaukų slinkimo yra minoksidilas, finasteridas, plaukų transplantacija, žemo lygio lazerio terapija ir aliejinės kaukės – serumai. Įrodyta, kad šios gydymo priemonės veiksmingai skatina plaukų augimą ir mažina plaukų slinkimą, tačiau prieš pradedant bet kokį naują gydymą svarbu pasitarti su gydytoju. Natūralios priemonės padėsiančios su plaukų slinkimu ir jų auginimu skatinimų būtų aliejinės kaukės – serumai. Įvairūs tyrimai įrodė, kad eterinių aliejų procentinė kombinacija priemonėse žymiai pagerėjo plaukų augimą ir sumažino plaukų slinkimą.

Plaukų slinkimas po COVID-19?

Plaukų slinkimas po COVID-19 infekcijos, dar vadinamas telogeniniu slinkimu, yra laikina būklė, kurią sukelia fizinis ar emocinis stresas. Nors tai gali kelti nerimą, gera žinia yra ta, kad paprastai tai savaime išnyksta per 3-6 mėnesius. Vis dėlto galima imtis tam tikrų veiksmų, skatinančių plaukų augimą ir mažinančių plaukų slinkimą, įskaitant sveiką mitybą, streso mažinimą ir švelnią plaukų priežiūrą su natūraliomis, geros sudėties plaukų priežiūros priemonėmis.

Kas sukelia plaukų slinkimą?

Plaukų slinkimą gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant genetiką, hormonų pokyčius, mitybos trūkumus, stresą ir nerimą, medicinines būkles ir gydymą bei tam tikrus vaistus.

Kokios yra plaukų slinkimo rūšys?

Dažniausiai pasitaikantys plaukų slinkimo tipai yra androgeninė alopecija (vyrų arba moterų nuplikimas), telogeninis slinkimas, areatinė alopecija ir traukos alopecija.

Kaip galima gydyti plaukų slinkimą?

Plaukų slinkimo gydymo būdai: be recepto parduodami vaistai, receptiniai vaistai, plaukų persodinimo operacija, gyvenimo būdo pokyčiai ir alternatyvūs gydymo būdai.

Kokios yra be recepto parduodamos plaukų slinkimo gydymo priemonės?

Plaukų slinkimą galima gydyti be recepto, pavyzdžiui, minoksidiliu, kuris gali būti įvairaus stiprumo ir formos, pavyzdžiui, vietinio poveikio tirpalu arba putomis. Arba natūraliomis priemonėmis kaip aliejine plaukų kauke.

Kokiais receptiniais vaistais galima gydyti plaukų slinkimą?

Plaukų slinkimą gydantys receptiniai vaistai yra finasteridas, kurį leidžiama vartoti vyrams, ir spironolaktonas, kuris moterims vartojamas be recepto.

Kaip veikia plaukų persodinimo operacija?

Plaukų persodinimo operacijos metu plaukai paimami iš donoro srities, dažniausiai iš užpakalinės galvos dalies, ir persodinami į nuplikusią sritį.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti išvengti plaukų slinkimo?

Gyvenimo būdo pokyčiai, galintys padėti išvengti plaukų slinkimo, yra šie: streso valdymas, naudojant fizinius pratimus ar atsipalaidavimo technikas, metimas rūkyti, pakankamas miegas ir hidratacija.

Kokie maisto produktai gali padėti išvengti plaukų slinkimo?

Plaukų slinkimo išvengti padeda maisto produktai, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, biotino, vitamino D, geležies ir cinko. Pavyzdžiui, žalieji lapai, riešutai ir sėklos bei riebi žuvis.

Ar yra kokių nors papildų, kurie gali padėti išvengti plaukų slinkimo?

Papildai, kurie gali padėti išvengti plaukų slinkimo, yra biotinas, pjūklelis ir jūros baltymai. Prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, svarbu pasitarti su gydytoju.

Kaip išsaugoti sveikus plaukus ir išvengti plaukų slinkimo?

Norint išlaikyti sveikus plaukus ir užkirsti kelią plaukų slinkimui, reikia laikytis sveikos plaukų priežiūros praktikos, įskaitant reguliarų plaukų plovimą, vengti naudoti priemones su cheminiais aršiais ingredientai ir mažinti karščio poveikį bei saugoti plaukus nuo tiesioginio saulės spindulių poveikio. Be to, subalansuota mityba, kurioje gausu svarbiausių maistinių medžiagų, ir streso valdymas taip pat gali padėti skatinti sveikų plaukų augimą.

Slenka plaukai. Kur kreiptis?

Jei labai slenka plaukai, svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta pagrindinė priežastis ir sudarytas individualus gydymo planas. Be to, jei plaukų slinkimą lydi kiti simptomai, pavyzdžiui, niežulys ar skausmas, svarbu kreiptis į gydytoją.

Plaukų priežiūra žiemos metu
Kodėl verta rinktis natūralius šampūnus be sulfatų ir parabenų?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Mano krepšelis
Neseniai peržiūrėti
Kategorijos